شنا کردن از گذشته تاکنون یک سرگرمی بوده  که مردم از آب چشمه ها یا برکه برای شنا استفاده می کردند والبته یک نوع ورزش هم محسوب می شود وبه همین دلیل انسان ها تصمیم به ساخت استخر برای سرگرمی و ورزش های آبی گرفتند که ساخت استخرها در خانه ها وهتل ها وشهربازی های روپوشیده بسیار ساده و دربین مردم رایج شده است.

استخرها به دودسته تقسیم می شوند:

۱-استخرهای روباز

Image result for Everything you need to know about pool and pool water treatment methods
جهت خرید تجهییرات نگهداری استخر کلیک کیند

این نوع استخرها معمولا به سبک قدیمی در داخل حیاط خانه های بزرگ و ویلایی هستند وبه دلیل نداشتن سقف ممکن است انواع گردو خاک ،آلودگی های محیطی  وفضولات پرندگان به آن نفوذ کرده و اگر آب آن ها رابه طور مرتب تخلیه نکنیم سبب به وجود آمدن امراض  پوستی برای انسان می شود.

۲-استخرهای رو بسته

این نوع استخرها سرپوشیده هستند ودر خانه های

Image result for Indoor pool

مدرن وجدید ساخته می شوند و البته موسسات آموزشی شنا هم برای آموزش از این استخرها روبسته که شامل سونا وجکوزی هم می شوند استفاده می کنند.استخرهای سرپوشیده از آلودگی های محیطی به دور هستند ولی در مکان های آموزشی چون عموم از آن استفاده می کنند باید همیشه نظافت و تخلیه آب آن را به طور مرتب انجام بدهیم.

تخلیه آب استخر

تخلیه آب استخر یک کار ضروری برای از بین بردن آلودگی های سطح آب وهمچنین لجن های کف آب که در دراز مدت ایجاد شده است میباشد که مانع ایجاد بیماری های پوستی از جمله بیماری شایع  قارچ که به دلیل استفاده از استخرهای عمومی غیربهداشتی صورت می گیرد می شود وبه همین دلیل است که استخرهای عمومی به نسبت استخرهای شخصی مقدار آب بیشتری از آن ها تخلیه می شود تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا روش های چگونگی تخلیه آب استخر را برای شما بیان کنیم.

روش های تخلیه آب استخر

۱-تخلیه آب استخر با پمپ

امروزه یکی از متداولترین روش های تخلیه آب استخر تخلیه آب استخر با پمپ می باشد.پمپ تصفیه آب استخر اصلی ترین سیستم برای تخلیه آب استخر می باشد که این پمپ ها با مکش آب از کاسه استخر، آن را از فیلتر و تجهیزات ضدعفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به کاسه استخر باز می گرداند،که  برای تخلیه آب استخربا پمپ ما از پمپ ها که امکان غوطه ور شدن در آب رادارنداستفاده می کنیم . همچنین پمپ ها در انواع واقسام مختلفی  از جمله در کشاورزی با اینترنت اشیا که امروزه  افراد زیادی را مشتاق خود کرده که ازاین پمپ ها آب برای انتقال آب در باغ ها یا برای باغچه ها استفاده می شود که کشاورزان از این پمپ ها برای انتقال آب باران به سمت زمین های کشاورزی خوداستفاده میکنند که موجب صرفه جویی در آب هم می شود .

نکات مهم انتخاب پمپ مناسب تصفیه آب استخر

  • محاسبه حجم آب استخر: در ابتدا برای خرید پمپ تخلیه آب استخر باید به حجم آب استخر که در زمان ساخت استخر توسط مهندسین اندازه گیری می شود یا خودتان با استفاده از روش هندسی می توانید آن را اندازه گیری کنید، توجه کنید که پمپی متناسب با حجم آب استخر خریداری کنید واز پرداخت هزینه اضافی برای پمپ های با حجم آب بیشتر یا پمپ ها که برای استخر شما کارامد نباشد بپرهیزید.
  • نرخ تعویض آب استخر: برای مشخص کردن نرخ تعویض آب استخر از جدول هایی استفاده می شود که با توجه به استانداردهای مختلفی ارائه شده است.

                                                                                       جدول ۱٫نرخ تعویض آب استخر

نوع استخرتعداد دفعات تعویض آب
استخرهای خانگی  هر۸ساعت یکبار(۳بار در طول شبانه روز)
استخرهای تجاری  هر۶ساعت یکبار(۴بار در طول شبانه روز)
استخرهای عمومی  هر۶ساعت یکبار(۴بار در طول شبانه روز)
استخرهای آموزشی وتمرینی  هر ۴ساعت یکبار(۶بار در طول شبانه روز)
استخرهای عمومی کودکان  هر ۲ساعت یکبار(۱۲بار در طول شبانه روز)
استخرهای درمانی  هرنیم ساعت یکبار(۴۸بار در طول شبانه روز)
استخرهای معلولان  هر ۲ساعت یکبار(۱۲بار در طول شبانه روز)
استخرهای آموزشی  هر ۵/۱ساعت
استخرهای آب گرم  هر ۱ساعت(۲۴بار درطول شبانه روز)
استخرهای قهرمانی  هر۶ساعت یکبار(۴بار در طول شبانه روز)
استخرهای شیرجه  هر۶ساعت یکبار(۴بار در طول شبانه روز)
  • پمپی که خریداری می کنید باید  دارای مقاومت بدنه وهمچنین  در برابر کلر یا مواد خورنده که در آب هست باشد.
  • پروانه پمپ آب استخر نیز باید مقاوم دربرابر خوردگی باشد  .
  • فاصله موتورخانه تا مسیرلوله کشی اندازه گیری شود وهمچنین تصفیه مناسب با نوع لوله کشی که استخر روباز یا سرپوشیده است صورت بگیرد .   

نکاتی مهم برای نصب پمپ تصفیه آب استخر 

۱-پمپ تصفیه آب استخر باید زیر خط سطح آبی که دراستخرهست نصب شوند.

۲-باید درمسیر مکش پمپ های تصفیه آب استخر موگیر قرار گیردکه وظیفه آن گرفتن سایر اجسام یا آشغال های که درسطح آب هستند باشد که به دهانه مکش پمپ ورود پیدا نکنند.

۳-پمپ های تصفیه آب نزدیک پایه فیلتر نصب نکنید; زیرا هنگامی که فیلتر راباز می کنیم برای  تمیز کردن موتورپمپ تصفیه آب ممکن است آسیب ببیند.

۴- پمپ را به گونه ای نصب کنید که بعدها اگر خواستیم پمپ را تعویض یا تعمیر کنیم، راه دسترسی به آن داشته باشیم.                           

۲-تخلیه آب استخر بدون پمپ

این روش هم به نوبه ی خود مورد استقبال قرار گرفته که با استفاده از کاسه های سرریزصورت می گیردکه باید برای طراحی کانال های پیرامون استخر دقت زیادی صورت بگیرد . تخلیه آب استخر بدون پمپ هنگام ورود شناگران به آب استخر برای جلوگیری از تغییر آب سطح استخر استفاده می شود.

انواع وسایل نظافت استخر

  • نظافت استخر باتوری: در این روش ،توری به یک دسته ی جارو مانند که ارتفاع آن قابل تغییر است وصل می شود که سبب می شود آشغال های سطح آب درون توری بیفتد.
  • برس استخر: با استفاده از آن میتوانید برای تمیزکردن جرم وسابیدن نرده ها وپله های استخر استفاده کنید.
  • موادشوینده که برای تمیز کردن کف استخری که آب آن تخلیه شده استفاده می شود.
  • جهت تهیه مناسب ترین قیمت این محصولات به سایت الکتریک عمده وفروشگاه اینترنتی علیموجود مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
پشتیبانی در واتس اپ